Koncept DORAD
KOPYTA

Od ponad 20 lat jesteśmy związani z końmi, a kursy kopytowe prowadzimy od 2014 roku. Tematem kopyt zainteresowaliśmy się w 2010 roku, kiedy do Polski przyjechał Lars Palo prezentując innowacyjną wówczas metodę samodzielnej pielęgnacji kopyt – Natural Hoof Care. Metoda ta wzoruje się na kopytach dzikich mustangów, które, żyjąc w warunkach naturalnych i mając zapewnioną optymalną ilość pożywienia i ruchu po zróżnicowanym podłożu, same werkują swoje kopyta zachowując ich doskonały kształt i perfekcyjne funkcjonowanie przez całe życie. Metoda ta jest bardzo bezpieczna i każdy może się jej nauczyć, ponieważ polega na przycinaniu tego, co kopyto samo pokazuje (czego w warunkach naturalnych samo by się pozbyło). Metoda Natural Hoof Care jest wsparciem w zachowaniu jak najbardziej naturalnego i optymalnego kształtu kopyt konia żyjącego w warunkach udomowionych, gdzie całkowicie naturalne samowerkowanie się kopyt nie jest możliwe.

 

Na kursie samodzielnej pielęgnacji kopyt uczymy metody „Czytania z kopyta”, której celem jest:

  1. Diagnoza stanu kopyta
  2. Rozpoznanie idealnego i optymalnego kształtu dla danego kopyta (czego kopyto chce, do czego będziemy zmierzać)
  3. Rozpoznanie fragmentów kopyta, których samo chce się pozbyć
  4. Wnioskowanie o kształcie i wyglądzie struktur wewnętrznych na podstawie zewnętrznej budowy kopyta

 

Metoda „Czytania z kopyta” jest oparta na gruntownej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii oraz na poznaniu mechanizmu kopyta, który, gdy funkcjonuje prawidłowo, spełnia istotną rolę w układzie krążenia konia – działa jak pompa wspomagająca pracę serca (dlatego mówi się, że koń ma 5 serc). Naszym celem jest uruchomienie mechanizmu kopyta i dbanie, by działał prawidłowo, dzięki czemu koń będzie żył długo w dobrym zdrowiu i kondycji. O tym, jak ważny to mechanizm i co się dzieje z koniem, gdy nie działa prawidłowo przeczytasz w naszym artykule „Każdy koń ma 5 serc”.

 

Do końca 2016 roku zrealizowaliśmy 21 kursów kopytowych i przeszkoliliśmy ponad 140 osób. W sposób naturalny wyłoniła się trzystopniowa struktura kursów kopytowych, które realizujemy i będziemy realizować w kolejnych latach:

 

1. Kurs samodzielnej pielęgnacji kopyt (I stopień) – Kurs odbywa się mniej więcej raz w miesiącu od marca do grudnia w różnych miejscach w Polsce. To dwudniowe szkolenie z trzema modułami:


1. Wykłady (kopyta koni w naturze, anatomia, fizjologia, mechanika kopyta, wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na stan kopyt, podstawy żywienia koni, patologie kopyt, buty na kopyta jako alternatywa dla podków, samodzielne werkowanie krok po kroku)

2. Warsztaty samodzielnego werkowania (podejście do konia, podnoszenie i trzymanie nóg podczas werkowania, posługiwanie się narzędziami kowalskimi oraz korzystanie z hoof jacka (stojaka), „Czytanie z kopyta”, samodzielne werkowanie kopyt)

3. Konsultacje (indywidualne konsultacje kopyt koni uczestników na podstawie zdjęć – instrukcja fotografowania kopyt jest wysyłana drogą mailową przed kursem).Dla kogo?

  • Dla właścicieli koni
  • Dla właścicieli stajni
  • Dla weterynarzy
  • Dla instruktorów jeździectwa i osób opiekujących się końmi
  • Dla studentów kierunków związanych z końmi

 

Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe oraz zostanie im użyczony sprzęt do werkowania. Prosimy jedynie o zabranie rękawiczek roboczych.
Szkolenie jest zakończone certyfikatem potwierdzającym zdobytą wiedzę i umiejętności. Uczestnicy są przygotowani do samodzielnego werkowania kopyt własnych koni między wizytami kowala.

 

2. Warsztaty werkowania dla zaawansowanych (II stopień) – To dwudniowe szkolenie praktyczne (100% praktyki) podczas którego werkujemy wiele różnego typu kopyt pod okiem trenera. Pracujemy na kopytach w miarę prawidłowych, nie zajmujemy się patologiami. Podczas szkolenia odbywają się także konsultacje kopyt na podstawie zdjęć. Szkolenie pozwala nabrać doświadczenia, skonsultować własną pracę, wymienić się doświadczeniami. Na to szkolenie zapraszamy osoby, które ukończyły kurs I stopnia lub inny kurs kopytowy o zbliżonej tematyce. Zapraszamy uczestników z własnymi narzędziami kowalskimi. Ten kurs odbywa się raz w roku i jest zakończony certyfikatem.
 

3. Patologie kopyt: KURS NA MARTWYCH KOPYTACH (III stopień) – Szkolenie praktyczne lub teoretyczno-praktyczne, podczas którego zajmujemy się przede wszystkim nieprawidłowościami, kopytami patologicznymi, chorymi, zdeformowanymi, ale też bardzo przerośniętymi itp. Warsztaty werkowania odbywają się na martwych kopytach. Celem szkolenia jest doświadczenie anatomicznej budowy struktur wewnętrznych kopyta, sprawdzenie ile poszczególnych fragmentów kopyta można faktycznie ściąć, przyjrzenie się jak wyglądają struktury wewnętrzne i ułożenie kości kopytowej w kopytach różnego typu (np. ochwatowych, płaskich, zawężonych itp.) a także nabywanie doświadczenia w posługiwaniu się narzędziami kowalskimi. Podczas kursu zrobimy przekrój ciekawych przypadków z omówieniem. Na kurs zapraszamy osoby z własnymi narzędziami kowalskimi. Kurs jest zakończony certyfikatem potwierdzającym nabytą wiedzę i umiejętności.

 

 

Dla absolwentów kursów kopytowych Koncept DORAD funkcjonuje grupa wsparcia na Facebooku, w której można na bieżąco konsultować swoją pracę z trenerem. Aby dołączyć prosimy wysłać maila na adres biuro@dorad.pl w treści podając imię, nazwisko i numer certyfikatu.

 

Kursy prowadzimy w kameralnych grupach (do 10 osób) i nie przyjmujemy tzw. „wolnych słuchaczy”, ponieważ jesteśmy zdania, że aby w pełni skorzystać z kursu, trzeba zarówno poznać teorię, jak i doświadczyć części praktycznej.

 

Kurs kopytowy Koncept DORAD jest jednym z podstawowych szkoleń w programie „Bądź świadomym właścicielem swojego konia”. Celem i misją programu jest przedstawienie rzetelnej, najnowszej wiedzy o koniu oraz wyposażenie właścicieli i opiekunów koni w kompetencje i umiejętności, dzięki którym będą samodzielnie podejmować decyzje, weryfikować docierające do nich informacje i zalecenia dotyczące chowu, utrzymania oraz zdrowia psychicznego i fizycznego koni. Mamy ogromną nadzieję, że rosnąca świadomość wśród właścicieli i opiekunów koni pozwoli zmienić niektóre powszechne i wciąż odtwarzane (w dobrej wierze) praktyki, w skutek których wciąż cierpią konie.

 

Przeczytaj:

 

Zobacz fotograficzne podsumowanie dotychczasowych kursów.

 

Odwiedź nasz fanpage na Facebooku.

 

Chcesz zorganizować kurs kopytowy w swojej stajni? Napisz do nas na adres: biuro@dorad.pl

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WSZYSTKIE SZKOLENIA Z CYKLU „BĄDŹ ŚWIADOMYM WŁAŚCICIELEM SWOJEGO KONIA”

 

SPRAWDŹ TERMINY NAJBLIŻSZYCH KURSÓW